Kalıp Standart Elemanları

Kalıp standart elemanları üretimi konusunda kuruluşundan itibaren ciddi bir deneyim kazanan BKM BURSA KALIP MERKEZİ; sektörün ihtiyaçlarına uygun çözümleri hızlıca sunabilmektedir. Günümüzde Kalıp Standart Ürünlerinin imalatı yanı sıra Japonya merkezli Punch Industry, Amerika Merkezli KALLER ve HYSON firmalarının Türkiye distribütörlüğünü yapmakta ve başta OEM firmaları olmak üzere birçok Kalıp üreticisine satış hizmeti vermektedir.

GAZLI YAYLAR
Gazlı yaylar genellikle sac kalıplarında kuvvet kontrolünde kullanılan ve parçanın şekline bağlı olarak farklı özelliklere sahip olabilen kalıp parçalarıdır. Geçmişte kullanılan sarmal yayların yerini artık büyük ölçüde Gazlı Yaylar almıştır. Bunun sebebi Gazlı Yay ömrünün uzun olması ve daha az alanda daha çok kuvvet elde edilmesidir. Gazlı yaylar geliştikçe hatasız parça üretimi, düşük bakım maliyeti, duruş sürelerinin azalması, operasyon sayılarının düşmesi ve birim maliyet deki azalma gibi kazanımlar elde edilmektedir. BKM BURSA KALIP MERKEZİ olarak Dünyanın en önde gelen Gazlı Yay üreticilerinden olan ve birçok otomotiv üreticisinin onaylı tedarikçisi olan Hyson Products firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız.

KONTROL EDİLEBİLİR GAZLI YAYLAR (BEKLEMELİ SİSTEM)
Normal bir gazlı yay gibi çalışan fakat geri dönüş zamanını istediğiniz gibi ayarlayabildiğiniz gazlı yay tipidir. Bu gazlı yaylar özellikle operasyon sayılarında azaltma sağlayan ve bu sayede kalıp maliyetlerini düşüren son teknoloji gazlı yaylardır. Kontrol edilebilir gazlı yaylar Kursuna, Çalışma hızına, Kuvvetine bağlı olarak seçilmektedir. Özellikle bekleme anında açığa çıkan ısıdan ötürü aynı parametrelere bağlı olarak soğutma şekli ve bağlantı şekli önceden hesaplanması gerekmektedir. BKM BURSA KALIP MERKEZİ olarak kuvveti 1500,3000,5000,7500 daN a kadar, stroku ise 10 mm den 167 mm ye kadar kontrol edilebilir Gazlı Yay tedarik edebiliyoruz. Ayrıca kurulum ve teknik destek anlamında da hizmet veriyoruz.

MANİFOLD SİSTEMLER
Kuvvet Kontrol sistemlerinin en önemlisi ve verimlilik anlamında en kullanışlı olan manifold sistemleridir. Manifold sistemler seri bağlı gazlı yaylar mantığıyla çalışır ancak sahip olduğu özellikler sayesinde parça üretiminde birçok avantaj sağlamaktadır. Bunları sıralayacak olursak;
Manifold sistemler Normal gazlı yaylara göre daha küçük boya sahiptirler ve yüksek hızda çalışan presler de yüksek verim sağlarlar.

Manifold sistemlerin en önemli özelliği kuvvet artışının %10-25 arasında olmasıdır. Bu sayede temas kuvvetinden sonraki kursun tamamlandığı anda kuvvet artışı %25 i geçmiyor bu sayede hem parçalarda kopmaların önüne geçilmiş oluyor hem de gazlı yayların ömrü normalin çok üzerinde oluyor.

Manifold sistemler, kuvveti her bölgede eşit yaymasından ötürü daha yüksek kalitede parça üretimi sağlanmaktadır.

Uzun kurslu ve yüksek spm de çalışan kalıplarda kuvvet artışının %25 geçmemesinden kaynaklı olarak verimlilik artışı sağlar. Bu sayede gazlı yaylar çok uzun ömürlü olur.
Sıfıra yakın sızıntı sayesinde duruşların engellenmesi ve bakım maliyetlerinin düşmesini sağlar.
Preslerde çok yönlü kullanıma sahip olan Manifold sistemler, farklı preslerde kullanılacağı gibi farklı kalıplarda da kullanılabilir.

BKM BURSA KALIP MERKEZİ olarak Türkiye Distribütörlüğünü yapmış olduğumuz Hyson Tasarım çözümler ekibi; şekillendirme ve çizim ihtiyaçlarınıza özel hassas kuvvet ve hareket kontrolü üreten çözümler tasarlar. HYSON Pres Solutions, mekanik, hidrolik ve servo preslerle uyumludur ve kırışma, yırtılma, çatlama, geri yaylanma ve parça deformasyonu azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için damgalama işleminize hassas kuvvet ve esnekliği entegre eder. Metal şekillendirme uygulamalarınız için doğru esneklik, kontrol edilebilirlik ve tekrarlanabilirlik sağlayarak parça kalitesini iyileştirmesine ve işletme maliyetlerini düşürmesine izin verir.


Nitro-Cam, delme, flanş, form veya düzeltme kuvveti sağlamak için ideal bir sistemdir. Bu ünite kolayca monte edilebilir. Hemen hemen her açıda veya pozisyonda bir kalıpta piyasadaki diğer kam ürünlerinin en büyük esnekliğini sağlar. Nitro-Cam sistemleri, çevreye zarar gelmesini önleyen için dahili bir güvenlik aşırı yük koruması ile donatılmıştır. Bir engel olması durumunda bileşenler kamın tam hareketini engeller ve yardım almadan sıfırlanır. Kompakt kam üniteleri veya kuvvet silindirleri birbirine bağlanabilir, böylece aynı takım içinde birden fazla işlem yapılabilir, eşzamanlı olarak gerçekleştirilir ve genellikle daha az takımla parça üretme yeteneği sağlar. Nitro-Cam kolayca mühendislik değişiklikleri ek delikler veya işlemler gerektirdiğinde mevcut kalıplarda sonradan takılabilir.

Saç Kalıpçılığında kullanılan Eksenel hareketli açılı veya Radyal harekete çevirerek delme ve bükme işlemi yapan Kam üniteleri, Kalıp Üreticilerinin önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. BKM Bursa Kalıp Merkezi Olarak Açılı Kam üniteleri olmak üzere ve Kalıba Bağlı Yatay da çalışan Kam üniteleri olmak üzere 28 farklı tipte Kam ünitesini bünyemizde bulundurmaktayız. Bunun yanında Distribütörü olduğumuz Japon Punch Industry firmasının Hidrolik Kam Ünitesi ve Amerikan Hyson Products firmasının Hidrolik kam Üniteleriyle de Kalıp Üreticilerine hizmet vermekteyiz.

AÇILI KAM ÜNİTELERİ
Yatayda veya aşağıya doğru Açılı yüzeylerde işlem yapmak için kullanılan kam tipidir. Kamın sürücüsü ve üst gövdesi Kalıbın üst gövdesinde bağlıdır bu nedenle Uçan kam olarak da adlandırılmaktadır. BKM olarak 50 mm genişlikten 1600 mm genişliğe, 0 derece açıdan 75 dereceye kadar açılı kam ünitesi ürün gamımızda bulunmaktadır.

KALIBA BAĞLI YATAYDA ÇALIŞAN KAM ÜNİTELERİ
Kalıbın alt gövdesine bağlı olan genellikle sıfır derece olarak kullanılan Kam üniteleridir. Bazı modelleri açılı olarak da kullanılabilmektedir. BKM bünyesinde 0 derece açıdan 25 derece açıya kadar genişliğe bağlı olarak değişen 8 farklı tipte Yatay Kam Ünitesi bulunmaktadır.

TERS KAM ÜNİTELERİ (REVERSE CAM UNİT)
Kalıp aşağıya doğru hareket ederken kam aldığı tahrik hareketini ters istikamete doğru çevirir. Bu tip kamlar Ters Kam üniteleri olarak adlandırılır. İş yapan alan ölçüsüne göre 90 mm genişlikten 120 mm genişliğe kadar farklı tipte Ters Kam ünitesi bünyemizde bulunmaktadır.

ROLLER KAM ÜNİTELERİ
Bağlanış şekline göre aşağı veya yukarı istikamette açılı işlem yapabilen kam üniteleridir. Bu tarz Kam üniteleri bağlanması ve tahrik bloğu tasarımcı tarafından belirlenir. Kesme kuvvetlerine göre 5 Tonf a kadar Roller Kam ünitesi ürün gamımızda bulunmaktadır.

ROTARY KAM ÜNİTELERİ
Genellikle ters açılı kenar bükmelerde kullanılan Rotary Kamlar standart olarak 250 mm genişliğe kadar yapılabilmektedir. Kamın çalışma kuvvet sınırı 10 Tonf a kadar çıkarılabilmektedir. Bunun yanın da özel talepler içinde daha büyük ebatlarda ve tonajlarda Rotary Kam üretilebilmektedir.

SÜRTÜNME PLAKALARI

Sürtünme Plakaları kalıplar da merkezlemeye yardımcı olan ve kalıbın sürtünen yüzeylerinde kullanılan kalıp bileşenleridir. Malzeme türüne, şekline göre birçok farklı grupta sürtünme plakası vardır. BKM bünyesinde 4mm kalınlıktan itibaren müşterilerin talep ettiği ölçülerde sürtünme plakaları bulunmaktadır.

Bunların Başlıca Ana Grupları;
Bronz Grafitli Sürtünme Plakaları
Bronz Yağ Kanallı Sürtünme Plakaları
Çelik Yağ Kanallı Plakaları
V Kızaklar
L Kızaklar
Döküm Plakalar

Kalıplarda deliklerin açılması için kullanılan Zımba, Matris ve Zımba tutuculardan oluşan delme ekipmanları özellikle kesme kalıplarında kullanılmaktadır. Bursa Kalıp Merkezi olarak Delme ekipmanların da Türkiye tek distribütörü olduğumuz Japon-Punch Industry firmasından tedarik etmekteyiz.

CE normlarına uygun olarak imal edilen taşıma elemanları kalıpların taşınmasında kullanılmaktadır. Taşıma ağırlıklarına göre farklı ölçü ve malzemede birçok taşıma elemanı vardır. BKM Bursa Kalıp Merkezi’nde bütün otomotiv normlarında ve Uluslararası standartlarda taşıma elemanları bulunmaktadır. Başlıca Taşıma Elamanları:
– Taşıma Milleri (CE)
– Taşıma Mapaları (CE)
– Taşıma Braketleri (CE)

Kalıp yayı yapı itibarıyla diğer yaylara benzer. Kısaca yay baskı, gerilim veya burgu uygulandığında enerji depolayan ve serbest bırakıldığında bu enerjiyi boşaltarak eski hâline dönen makine elemanları olarak tanımlanır. Endüstriyel alanda kullanılan yaylar kullanılacağı amaca uygun şekil ve boyuta uygun çelik türleri kullanılarak üretilirler. Genellikle dört köşeli profilde, karşılayacağı güç aralığını gösteren renklerle kodlanarak üretilir.

Yeşil Yaylar: Hafif yük
Mavi Yaylar: Orta yük
Kırmızı Yaylar: Ağır yük
Sarı Yaylar: Ekstra ağır yük,

Kalıplarda klavuzlama, merkezleme görevini yapan parçaların başlıcaları Kolonlar ve Burçlar dır. Kolonlar ve Burçlar malzemesine, şekline göre sınıflandırılır.

Klavuz Kolon ve Burç Grubunun Başlıcaları;
Standart Kolonlar
Bronz Burçlar
Grafitli Bronz Burçlar
Çelik Burçlar
Kolon Burç Setleri